Zodpovědné sázení – příznaky gamblerství a kdy vyhledat pomoc

Pokud jde o hazardní hry, smyslem by měla být vždy zábava. Někteří však mohou propadnout návyku nadměrného a nutkavého hraní. Je velmi důležité podniknout kroky k zamezení problémovému hraní a rozpoznat varovné signály dříve, než se stanou problémem.

Hazardní hry tu jsou s lidmi v různých podobách odnepaměti. V podstatě se jedná o sázení peněz (nebo něčeho cenného) na událost s nejistým výsledkem. Je to záležitost náhody, a výsledek je proto vždycky nejistý. Proto je třeba ke hraní a sázení přistupovat vždy zodpovědně.

Příznaky gamblerství a kdy vyhledat pomoc

Hraní negativně ovlivňuje vztahy, práci, finanční situaci nebo náladu? Pak je čas vyhledat pomoc.

Existuje několik organizací, které nabízí pomoc při léčbě závislosti na hazardních hrách.

Problémových hráčů je mezi českými hráči zhruba 3 %. Dle dostupných dat se v ČR nachází zhruba 140 000 osob v rizikovém hraní (v roce 2013 to byl dvojnásobek).

Počet osob zapsaných v RVO (se zákazem účastnit se hazardních her) je aktuálně okolo 231 000. Z toho 46 000 dobrovolně na vlastní žádost.

LINKA POMOCI: 800 350 000

Zodpovědné hraní a herní limity

Hazardní hry jsou pro mnohé neškodnou formou zábavy. Pokud však hráč ztratí nad hraním kontrolu, může nastat problém. Dle dostupných dat se mají v současné dobře sklony k problematickému hraní asi 3 % hráčů.

Zatímco počet osob v rizikovém hraní má tendenci spíše klesat, počet osob zapsaných v RVO (Rejstříku osob vyloučených z hraní hazardních her) naopak stoupá. Zhruba 20 % zapsaných je v něm navíc na vlastní žádost.

Jak poznat, zda má hráč s hraním problém? Kdy je čas hledat pomoc? Jak vlastně poznat závislost na hazardu? Jak pomoci blízkému, který má problém s hraním hazardních her? A jak řešit závislost?

Nejdůležitější je přirozeně prevence. Znalost pravidel zodpovědné hraní v casinu, jejich dodržování, znalost sebeomezujících nástrojů a stanovení herních limitů jsou nejlepší způsoby, jak přispět k udržení kontroly nad hraním a zajištění bezpečné zábavy.

Hraní může být zábava, je však třeba k němu přistupovat zodpovědně. Co dělat, když přestane být hraní zábavou? Jak se projevuje gamblerství? A jak závislost řešit?

Varovné příznaky problémového hazardu

Co dělat, když je na prevenci již pozdě? Je důležité znát varovné signály hazardního hraní, aby jednotlivec mohl zasáhnout dříve, než se hráčské chování stane ještě více škodlivým.

Mezi příznaky, které značí problém s hazardem patří:

  • přílišné hraní
  • ztráta kontroly nad financemi
  • neschopnost s gamblingem přestat
  • zadlužování se vlivem hraní
  • negativní emoce způsobené hraním

Hazardní hry by měly být zábavou, nikdy by však neměly zasahovat do dalších odvětví hráčova života. Neměly by mít vliv na koníčky, práci, rodinu. Pokud zabírá hraní dotyčnému příliš mnoho času, a to dokonce na úkor času s rodinou či přáteli, je to problém.

Je hráč vlivem hraní ve stresu? Je méně produktivní? Zasahuje hraní negativně do jeho finanční situace? Hraje na dluh? Trpí kvůli hraní jeho rodinné vztahy? Omezil své koníčky? To vše jsou vysoce varovné signály, že něco není v pořádku. Je že je čas hledat pomoc.

Dalším varovným příznakem také může být lhaní o svém hraní blízkým osobám nebo snaha dohnat hraním minulé prohry. Obecně platí, že hrát by se mělo čistě pro zábavu, nikoli pro peníze, a vždy pouze za tolik, kolik si dotyčný může dovolit.

Pokud si hráč všimne některých z těchto varovných příznaků, je důležité okamžitě vyhledat pomoc. Existuje mnoho organizací, které poskytují možnosti poradenství či léčby pro ty, kteří bojují s hazardem.

Jak poznat problémové hráčství?

Společnost anonymních gamblerů vytvořila seznam 20 otázek, dle kterých může člověk jednoduše odhadnout, zda má, nebo nemá problém s gamblerstvím.

  1. Ztratil(a) jste někdy čas určený k práci nebo studiu kvůli hazardní hře?
  2. Učinil hazard Váš život doma nešťastným?
  3. Poškodil hazard Vaši pověst?
  4. Cítil(a) jste po hazardu výčitky svědomí?
  5. Hrál(a) jste někdy hazardní hru proto, abyste získal(a) peníze, jimiž by jste zaplatil(a) dluhy nebo vyřešil(a) finanční problémy?
  6. Zmenšilo hazardní hraní Vaši ctižádost a výkonnost?
  7. Když jste prohrál(a), měl jste pocit, že se musíte k hazardní hře co nejdříve vrátit a vyhrát zpět, co jste prohrál(a)?
  8. Když jste vyhrál(a), měl(a) jste silnou touhu se k hazardu vrátit a vyhrát ještě víc?
  9. Hrál(a) jste hazardní hru často tak dlouho, dokud jste neprohrál(a) poslední peníze?
  10. Půjčil(a) jste si někdy peníze, abyste financoval(a) hazard?
  11. Prodal(a) jste někdy něco, abyste financoval(a) hazard?
  12. Nechtělo se Vám používat peníze z hazardu pro normální účely?
  13. Způsobil hazard to, že jste se nestaral(a) o prospěch rodiny?
  14. Hrál(a) jste někdy hazardní hru déle, než jste měl(a) původně v úmyslu?
  15. Hrál(a) jste hazardní hru někdy, abyste unikl(a) starostem a trápením?
  16. Spáchal(a) jste někdy, nebo jste někdy uvažoval(a) o spáchání nezákonného činu, abyste financoval(a) hazard?
  17. Působil Vám hazard potíže se spaním?
  18. Vedly hádky, nespokojenost nebo zklamání k tomu, že ve Vás vznikala touha hrát hazardní hru?
  19. Když se na Vás „usmálo štěstí“, cítil(a) jste touhu to oslavit pár hodinami hazardu?
  20. Uvažoval(a) jste někdy o sebezničení kvůli hazardu?

Pokud hráč odpoví kladně na 7 a více otázek, může to znamenat potenciální problém z gamblerstvím. Většina patologických hráčů totiž odpoví „ano“ nejméně na sedm otázek z výše uvedených. Nicméně platí, že vyhledat pomoc je dobré kdykoli má dotyčný podezření, že něco není v pořádku. Lepší ozvat se preventivně, než to neudělat a problém podcenit.

Sazka radí, co dělat, aby hraní zůstalo bezpečnou zábavou. Za svůj přístup získala mezinárodní certifikát zodpovědného hraní EL a také certifikát zodpovědného hraní WLA nejvyššího stupně.

Pomoc při problémovém sázení

Vzhledem k tomu, že gambling stejně jako jiné závislosti, ubírá člověku schopnost zdravého úsudku, je nutné závislost na hazardních hrách řešit co nejdříve. Důležité je s takovými lidmi mluvit, protože hráči si sami sobě často nepřiznají, že se stali obětí závislosti.

Existuje několik míst, kde může hráč vyhledat pomoc s problémy souvisejícími s hazardními hrami. Toto je jen zlomek z velikého množství podpůrných organizací a společností, které pomáhají problémovým hráčům:

Člověk nesmí zapomínat, že vyhledání pomoci je důležitým krokem k řešení závislosti na hazardních hrách. Prvním krokem může být i o svých potížích promluvit s někým blízkým, komu dotyčný důvěřuje.

Se závislostí na hazardu se potýkají ženy i muži. Požádat o pomoc není ostuda.

Jak se chovat ke gamblerovi?

Jak pomoci blízkému, který propadl závislosti na automatech či jinému hazardu? Stejně jako i u jiných typů závislosti tu platí, že zásadní je neodsuzovat, avšak zároveň škodlivé jednání ani nepodporovat.

  • Zásadní je komunikace. O problému je třeba mluvit, avšak v klidu, bez odsuzování.
  • Podpora blízkých. Cítit podporu v rodině může tomu, kdo propadl závislosti na hazardu, velice pomoci.
  • Nepůjčovat peníze! To nejhorší, co může člověk (byť v dobré víře) pro závislého udělat, je půjčovat mu další peníze.

Lidé, kteří nemají z hraním problém, často nedokážou pochopit, proč někdo tam moc hraje, co od hraní očekává a proč se chová nezodpovědně. Je třeba si uvědomit, že se jedná o nemoc, nikoli o vlastní rozhodnutí.

Odpověď na otázku „Jak přestat hrát automaty?“ není jednoduchá, nicméně prvním krokem je vždy přiznání si problému, odříznutí od peněz, mluvení o problému a kontaktování pomoci. Je dobré myslet i na to, že psychologickou pomoc může vyhledat i osoba blízká, nikoli pouze sám závislý.

Dobrovolné zapsání do RVO

Nejúčinnější způsob, jak si zamezit v hraní hazardních her, je nechat se zapsat do Rejstříku osob vyloučených z hraní hazardních her. Zapsání je možné na základě vlastní žádosti.

Pokud je dotyčný zapsán na RVO, nemůže se již v žádném českém legálním casinu registrovat ani hrát. Požádat o výmaz z rejstříku je možné nejdříve za rok, nemusí k němu však dojít nikdy. Doporučuje se však i po zapsání do RVO navštěvovat terapie a pracovat na své léčbě.

Zdroje pro podporu závislosti na hazardních hrách

Problémy s hazardem mohou být opravdu těžké. Je důležité vyhledat pomoc, ať už u rodiny, přátel nebo profesionálů. Promluvit si o problému s někým – ať už s přáteli, rodinou, poradcem, lékařem nebo specialistou na duševní zdraví.

Upřímná a otevřená konverzace o problémovém hazardu může znamenat obrovskou pomoc. Je také důležité mluvit s někým, kdo je nestranný a kdo bude schopen poskytnout podporu a vedení.

Další dobrou možností je obrátit se o pomoc na linku důvěry. Ta může poskytnout rady, informace a podporu ohledně problémového hazardu a nejlepších míst, kam se obrátit pro další pomoc.

Jednou z možností je také Gamblers Anonymous, což je globální organizace, která nabízí informace, poradenství a pomoc lidem postiženým problémovým hraním nebo závislostí na hazardních hrách.

Tyto skupiny poskytují podporu, porozumění a rady od ostatních lidí, kteří čelili podobným problémům s hazardem. Je také možné získat přístup k online zdrojům pro pomoc s problémy s hazardními hrami. Tyto webové stránky poskytují informace a svépomocné nástroje, stejně jako individuální poradenství a podporu.

Je důležité si uvědomit, že vyhledání pomoci není známkou slabosti – je to známka síly. Pomoc je k dispozici pro ty, kteří se potýkají s problémy s hazardními hrami, a je důležité udělat první krok a požádat o podporu.

Pokud se hráč nemá komu svěřit, může zavolat na linku důvěry.

Jak udržet kontrolu nad hraním?

Hazardní hry mohou být zábavnou činností, nicméně je důležitá sebekontrola a dodržování zásad zodpovědného hraní a sázení. Existuje několik rad a nástrojů, které pomáhají hráčům mít hraní pod kontrolou.

Tyto rady platí pro ty, kteří nemají s hraním automatů (ani jiných hazardních her) žádný problém. Ti, kteří se potýkají se závislostí, by se měli hazardním hrám obecně vyhýbat, a to ve všech formách. Neměli by hrát ani zdarma, dokonce by neměli ani hrát hry podobné těm hazardním. Casinovému prostředí by se zkrátka měli celkově vyhýbat.

  • Hraní zdarma v demo režimu. Hazard nemusí být drahý. Pobavit se jde i bezplatně. Hraní v demo režimu nic nestojí a jeho jedinou „nevýhodou“ je, že se v něm nedá ani nic skutečného vyhrát.
  • Pečlivé nastavení herních limitů. Přísným nastavením limitů si hráč zamezí sázet vysoké částky nebo trávit v casinu příliš mnoho času.
  • Znalost a dodržování pravidel zodpovědného hraní. Zásadní je hrát pro zábavu a nikdy nesázet víc, než si může dotyčný dovolit.
  • Znalost sebeomezujících nástrojů jako je Panic Button a RVO. Jejich znalost umožňuje hráči využít je v případě, že to bude potřeba. Je dobré vědět, kde se na stránce nachází Panic Button ještě před prvním roztočením válců.
  • Hrát jen s čistou hlavou. Nepouštět se do hraní při únavě, stresu, špatné náladě. Samozřejmě by se nemělo hrát ani pod vlivem návykových látek (např. alkoholu).

Hráč by si měl být vědom varovných příznaků problémového hraní a pokud u sebe některé zpozoruje, měl by s hraním ihned přestat a v případě potřeby se obrátit na pomoc z důvěryhodného zdroje. Pomoci může také promluvit si s rodinou či blízkými.

Hazardní hraní v ČR
Podíl problémových hráčů:cca 3 % z hráčů
Počet osob v rizikovém hraní:cca 140 000
Počet osob zapsaných v RVO:cca 231 000
(z toho 46 000 na vlastní žádost)

Zodpovědné hraní a sázení

Všechny casinové hry, stejně jako stírací losy (a do značné míry i poker a kurzové sázení) jsou založené na náhodě a na štěstí. Výhry nelze nijak zaručit a výsledky není možné nikdy se 100% jistotou předvídat. Ať už jedná hráč či sázkař jakkoli, výhoda není z dlouhodobého hlediska nikdy na jeho straně.

Je velmi důležité, aby hráči a sázkaři znali a dodržovali zásady zodpovědné hry a měli přehled o seberegulačních nástrojích. Mezi užitečné nástroje, které pomáhají udržet nad hraním kontrolu, patří herní limity či možnost využít „panic button“. Samozřejmostí pak je, že hrát a sázet by se mělo výlučně na legálních platformách, které vlastní licenci od Ministerstva financí ČR.

Ne vždy je navíc nutné hrát o peníze. Valnou většinu online casinových her a stíracích losů je možné vyzkoušet zdarma v režimu demo. V tomto bezplatném režimu se sází a vyhrávají pouhé herní kredity, které nemají žádnou skutečnou hodnotu. I v tomto režimu je však třeba dbát na zodpovědný přístup, zejména pokud jde o časové limity.

Pokud si hráč toto vše uvědomuje a jedná zodpovědně, může hraní a sázení zůstat bezpečnou zábavou.

Nejlepší online sázení a casina

18+ značka

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

zkušenosti

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Platí zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.

© 2025 iHerna.cz

Nakódoval Leoš Lang